Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odliczenia mają swoje limity

24 listopada 2022 | Raporty RZ | Dorian Jabłoński

PIT | Ulgi dla młodych, na powrót, dla rodzin 4+ oraz dla pracujących seniorów – ważne dla osób z Ukrainy.

Ulgi mają jeden wspólny mianownik – limit. Kwota przychodów zwolnionych z PIT w ramach wszystkich czterech ulg nie może przekroczyć 85 528 zł w skali roku. Oznacza to, że podatnik, który wykorzystał limit w ramach jednej ulgi, nie skorzysta z kolejnych.

Ulga dla młodych

To zwolnienie podatkowe, które przysługuje podatnikowi do ukończenia 26. roku życia. Odnosi się tylko do określonych w ustawie o PIT przychodów: ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, z umów zlecenia, z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej, z tytułu odbywania stażu uczniowskiego i z zasiłku macierzyńskiego. Limit przychodowy w kwocie 85 528 zł jest łączny dla wymienionych przychodów.

Ulga dla młodych, co do zasady, stosowana jest automatycznie przez płatnika. Aby z niej skorzystać podatnik nie musi składać płatnikowi żadnych wniosków/oświadczeń. Płatnik, rozpoczynając współpracę z nową osobą, pozyskuje od niej podstawowe dane (w tym datę urodzenia), które są wystarczające do zastosowania ulgi.

Specjalny wniosek podatnika jest natomiast konieczny w sytuacji, gdy chciałby on zrezygnować z przysługującego zwolnienia. Płatnik zobowiązany jest uwzględnić taki wniosek najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym go otrzymał i rozpocząć pobór zaliczek na PIT...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12428

Wydanie: 12428

Spis treści
Zamów abonament