Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie podatki i składki od usług świadczonych zdalnie

24 listopada 2022 | Raporty RZ | Karolina Demska

ROZLICZENIA | Zasady opodatkowania pracy zdalnej obywateli Ukrainy zależą od ich rezydencji podatkowej.

Wybuch wojny w Ukrainie spowodował liczne przemieszczenia pomiędzy granicami państw obywateli Ukrainy szukających możliwości na lepsze życie. Znaczna część z nich przeniosła się m.in. na terytorium naszego kraju. Z dnia na dzień obywatele Ukrainy znaleźli się w nowej rzeczywistości, w ramach nieznanego systemu podatkowego. W dzisiejszych czasach zdalne wykonywanie pracy lub świadczenie usług staje się codziennością. Jednak kwestia opodatkowania oraz oskładkowania tych aktywności nadal budzi wiele wątpliwości i niewątpliwie zasługuje na uwagę oraz szczegółowe omówienie.

Praca na rzecz ukraińskiej firmy

Co do zasady, w Polsce obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy spoczywa na płatniku. Jednak w przypadku podatników osiągających dochody ze stosunku pracy z zagranicy bez pośrednictwa płatników obowiązki uregulowane zostały odmiennie. Osoby takie zobowiązane są samodzielnie wpłacać zaliczki na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego. Podatnik zobowiązany jest do wpłacenia zaliczek w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień – przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania. Zaliczki miesięczne oblicza się, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12428

Wydanie: 12428

Spis treści
Zamów abonament