Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rezydencja podatkowa decyduje o rozliczeniach z fiskusem

24 listopada 2022 | Raporty RZ | Anna Misiak Szymon Kozłowski

PIT | Przed rozpoczęciem pracy obywatel Ukrainy powinien przeanalizować, gdzie ma swój ośrodek interesów życiowych.

Zgodnie z ostatnimi danymi przekazanymi przez Straż Graniczną od 24 lutego 2022 r. do Polski przybyło już 7,339 mln osób uciekających przed wojną. Eksperci spodziewają się napływu kolejnych uchodźców w najbliższym okresie zimowym. Wiele z tych osób znalazło już zatrudnienie w Polsce. Zgodnie z ostatnimi danymi Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej do sierpnia 2022 r. blisko 400 tys. osób skorzystało z uproszczonej procedury legalizacji pobytu/pracy. Liczba ta nie obejmuje jednak osób, które od rozpoczęcia wojny świadczą pracę zdalnie z terytorium Polski na rzecz pracodawcy z Ukrainy – takich osób może być znacznie więcej.

W przypadku osób zatrudnionych w firmach z Ukrainy pracujących z terytorium Polski, jak również pracodawców z Polski zatrudniających osoby z Ukrainy istotne znaczenie mają przede wszystkim obowiązki podatkowe w naszym kraju, a te w dużej mierze uzależnione są od rezydencji podatkowej danej osoby.

Zasadniczo rezydent podatkowy ma tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy. Oznacza to, że podatnik zobowiązany jest do zadeklarowania w państwie rezydencji całości swoich światowych dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12428

Wydanie: 12428

Spis treści
Zamów abonament