Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Liczenie głosów to kluczowy moment

24 listopada 2022 | Prawo co dnia | Szymon Cydzik

Jestem nieufny wobec pomysłu tworzenia "kościelnych obwodów" do głosowania. Zmian nie powinno się wprowadzać tak późno – mówi Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW.

Rządowa propozycja zmiany kodeksu wyborczego, wniesiona niedawno do Sejmu, przewiduje możliwość zwiększenia liczby obwodowych komisji wyborczych, czyli lokali, w których oddajemy głosy. Co to będzie oznaczać w praktyce?

Tworzenie komisji nie jest takie łatwe, nie wystarczy powiedzieć: „tu będzie komisja”. Powołują je komisarze wyborczy, przedtem tworząc obwód wyborczy. I nie wiem, czy będą się oni kwapić do tworzenia nowych, skoro mają już podział gmin na obwody, ustalony zgodnie z przesłankami kodeksowymi.

Ustawa w zaproponowanej wersji przewiduje obniżenie rozmiaru obwodu (dziś jest to 500 wyborców). Czy zmusi komisarzy do tworzenia dodatkowych lokali?

Sądzę, że chodzi tu głównie o powołanie tzw....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12428

Wydanie: 12428

Spis treści
Zamów abonament