Kiedy pobyt i pracę w Polsce należy zalegalizować
PROCEDURY | Przepisy przewidują specjalne zasady dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną ze swojego kraju.
Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce wiąże się z wyzwaniami zarówno dla samych cudzoziemców, jak i ich pracodawców. Obywatele państw trzecich (czyli spoza Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii), by móc świadczyć pracę w Polsce, muszą legalnie przebywać na terytorium naszego kraju. Oznacza to, że cudzoziemiec musi się legitymować dokumentem potwierdzającym legalny pobyt, np. wizą Schengen, wizą krajową, zezwoleniem na pobyt czasowy czy stemplem w paszporcie wskazującym na to, że korzysta z ruchu bezwizowego.
Podstawa pobytu cudzoziemca w Polsce musi uprawniać go do podjęcia pracy zarobkowej. Katalog podstaw pobytu uprawniających do podjęcia pracy został określony w przepisach. Są to m.in.: zezwolenie na pobyt stały, niektóre rodzaje zezwoleń na pobyt czasowy czy ruch bezwizowy.
Co ważne, nie jest dopuszczalne wykonywanie pracy przez cudzoziemca przebywającego w Polsce na podstawie wizy wydanej w celu turystycznym lub w celu korzystania z ochrony czasowej.
Jeśli cudzoziemiec będzie legalnie przebywać w Polsce, a jego podstawa pobytu będzie uprawniała go do podjęcia zatrudnienia, to taki cudzoziemiec, by móc pracować, powinien posiadać dokument legalizujący jego zatrudnienie (np. zezwolenie na pracę) albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta