Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żywność drożeje w całej Unii

24 listopada 2022 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
Ceny surowców rolnych na świecie ustabilizowały się, ale wcześniej przyczyniły się do drożyzny
autor zdjęcia: Valeria Mongelli/Bloomberg
źródło: Rzeczpospolita
Ceny surowców rolnych na świecie ustabilizowały się, ale wcześniej przyczyniły się do drożyzny
źródło: Rzeczpospolita

Ceny artykułów spożywczych rosną jak na drożdżach nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach UE, zwłaszcza w naszym regionie. Mniejszej dynamiki wzrostów można się spodziewać dopiero w przyszłym roku.

Tak zwana inflacja żywnościowa w Unii Europejskiej bije kolejne rekordy – w październiku ceny w tej kategorii były średnio o 17,8 proc. wyższe niż rok wcześniej, co oznacza przyspieszenie wobec września aż o 2 pkt proc. – wynika z danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat. Dla porównania, w październiku ubiegłego roku było to zaledwie 2,3 proc.

Najmocniej drożeją w UE oleje i tłuszcze – średnio 32,5 proc. wzrostu rok do roku w październiku, mleko, sery i jaja – o 23,8 proc., warzywa – o 20,2 proc. (choć jeszcze we wrześniu roczny wzrost wynosił 13,7 proc.), a pieczywo i produkty zbożowe – o 18,8 proc.

Polska w dziesiątce

Wśród krajów badanych przez Eurostat, najbardziej dramatycznie wygląda sytuacja w Turcji, gdzie konsumenci za artykuły spożywcze muszą płacić niemal dwa razy więcej niż przed rokiem. Wśród krajów UE drożyzna w tym obszarze najbardziej dotyka mieszkańców Węgier – to 45 proc. wzrostu rok do roku, Litwy – 33,3 proc. oraz Łotwy – ok. 30 proc. Najmniej zaś jest dotkliwa na Cyprze i w Luksemburgu – ok. 11 proc.

W Polsce ceny żywności według unijnej metodologii wzrosły w październiku o 21,9 proc. rok do roku, co też oznacza kolejny rekord (we wrześniu 18,9 proc.), co daje ósmą pozycję wśród krajów UE. Z naszej analizy wynika, że w większości kategorii plasujemy się w pierwszej dziesiątce (z wyjątkiem warzyw,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12428

Wydanie: 12428

Spis treści
Zamów abonament