Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śmieci to nie problem, lecz cenny surowiec, który trzeba wykorzystać

24 listopada 2022 | Ekonomia i rynek | Marcin Piasecki
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom możemy ograniczyć niemal do zera ilość odpadów, których nie można poddać recyklingowi – mówi Magdalena Krzeszewska, członek zarządu PreZero, firmy zajmującej się gospodarką odpadami.

Jak wygląda wzrost cen w branży komunalnej w tym roku?

Bez wątpienia ten rok jest wyjątkowy. Wynika to z sytuacji geopolitycznej, która przekłada się pośrednio lub bezpośrednio na wiele branż, a także ostatecznie na konsumenta. Analiza zmian cen w systemie gospodarowania odpadami wymaga szczegółowej weryfikacji pod kątem kosztów i ich struktury. Składa się na to wiele czynników, takich jak transport i zagospodarowanie odpadów, opróżnianie koszy ulicznych, zarządzanie systemem, edukacja czy inwestycje. Ostateczną cenę oferty kształtuje również wiele innych czynników, jak np. uzyskanie odpowiednich poziomów recyklingu, wysokość opłaty marszałkowskiej, wymagania związane z magazynowaniem odpadów, częstotliwość, ilość i sposób ich odbierania.

W całym systemie ważny jest również poziom świadomości edukacyjnej mieszkańców, który przekłada się na jakość segregowanych przez nich odpadów na różne frakcje. W związku z powyższym nie można jednoznacznie stwierdzić, jak kształtuje się wzrost cen w branży komunalnej. To, co bez wątpienia jest widoczne, to duża niepewność na rynku i brak możliwości racjonalnego prognozowania długoterminowego. Kluczowe jest planowanie działań, które w efekcie przyczynią się przede wszystkim do stabilizacji cen przy jednoczesnym pozytywnym wpływie na ochronę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12428

Wydanie: 12428

Spis treści
Zamów abonament