Hakerzy masowo łowią nad Wisłą
Phishing stanowi już 90 proc. ataków w sieci w Polsce. Cyberprzestępcy wyłudzają dane i hasła, podszywając się pod e-sklepy czy kurierów. Problem jest potężny. I rośnie.
Liczba tzw. incydentów cybernetycznych zanotowanych od stycznia do października br. już jest o 14 proc. wyższa niż w całym 2021 r. – wynika z najnowszych danych CERT Polska. Wyłudzający dane przestępcy najczęściej podszywają się pod różnego rodzaju instytucje, w tym firmy kurierskie i e-sklepy (np. OLX zgłosił w tym okresie niemal 3 tys. fałszywych linków), często zakładając fałszywe strony internetowe. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, liczba takich złośliwych domen w br. sięgnęła już 36,5 tys., o 5,5 tys. więcej niż w całym 2021 r.
Źródła ataków są świetnie znane specjalistom – z raportu firmy Netskope wynika, że 11 proc. alertów phishingowych pochodzi z e-poczty, np. Gmaila (tam trafiają złośliwe linki), a 26 proc. ze stron internetowych i blogów. Metody stosowane przez cyberoszustów, choć ewoluują, również nie są zaskoczeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta