Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hakerzy masowo łowią nad Wisłą

24 listopada 2022 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
źródło: Rzeczpospolita

Phishing stanowi już 90 proc. ataków w sieci w Polsce. Cyberprzestępcy wyłudzają dane i hasła, podszywając się pod e-sklepy czy kurierów. Problem jest potężny. I rośnie.

Liczba tzw. incydentów cybernetycznych zanotowanych od stycznia do października br. już jest o 14 proc. wyższa niż w całym 2021 r. – wynika z najnowszych danych CERT Polska. Wyłudzający dane przestępcy najczęściej podszywają się pod różnego rodzaju instytucje, w tym firmy kurierskie i e-sklepy (np. OLX zgłosił w tym okresie niemal 3 tys. fałszywych linków), często zakładając fałszywe strony internetowe. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, liczba takich złośliwych domen w br. sięgnęła już 36,5 tys., o 5,5 tys. więcej niż w całym 2021 r.

Źródła ataków są świetnie znane specjalistom – z raportu firmy Netskope wynika, że 11 proc. alertów phishingowych pochodzi z e-poczty, np. Gmaila (tam trafiają złośliwe linki), a 26 proc. ze stron internetowych i blogów. Metody stosowane przez cyberoszustów, choć ewoluują, również nie są zaskoczeniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12428

Wydanie: 12428

Spis treści
Zamów abonament