Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PPK powoli wychodzą z cienia

24 listopada 2022 | Moje pieniądze | Andrzej Paasz
Na aktywa zgromadzone na kontach uczestników PPK składają się nie tylko wyniki zarządzania, ale również regularnie odprowadzane tam składki
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Na aktywa zgromadzone na kontach uczestników PPK składają się nie tylko wyniki zarządzania, ale również regularnie odprowadzane tam składki

Końcówka roku dla uczestników pracowniczych planów kapitałowych przynosi poprawę notowań nowych produktów emerytalnych. Automatyczny zapis, do którego dojdzie w przyszłym roku, może zbiec się z poprawą wyników.

Ostatni kwartał tego roku jak na razie bardzo sprzyja inwestorom, w tym przyszłym emerytom, będącym uczestnikami pracowniczych planów kapitałowych. Notowania tych funduszy w październiku poprawiały się dzięki zwyżkom na rynkach akcji. W listopadzie dodatkowo umacniają się także obligacje. W efekcie kapitał zgromadzony w PPK przekroczył okrągłe 10 mld zł.

Pieniądze emerytów pod presją

Rok temu koniunktura na rynkach była całkowicie odmienna niż dziś. Niemal dokładnie przed 12 miesiącami WIG, indeks szerokiego rynku, wzbił się na najwyższy poziom w historii. Na rynkach obligacji przecena się dopiero rozkręcała, dlatego większość funduszy PPK była w bardzo dobrej formie.

Kolejne miesiące okazały się jednak bardzo trudne. W związku z rosnącą inflacją, którą mocno podkręciła agresja Rosji na Ukrainę, główne banki centralne zaczęły zapowiadać rychłe podwyżki stóp procentowych. W Polsce byliśmy już po kilku ruchach Rady Polityki Pieniężnej. Dziś sytuacja jest inna – od amerykańskiego Fedu oczekuje się złagodzenia dotychczasowej retoryki, z kolei krajowa RPP podczas dwóch ostatnich posiedzeń pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowych poziomach.

Szczyt inflacji jeszcze przed nami, natomiast bankierzy i analitycy spodziewają się, że na początku nowego roku pojawią się wyraźne sygnały spowolnienia gospodarczego. To oczywiście oznaczałoby mniejszą presję na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12428

Wydanie: 12428

Spis treści
Zamów abonament