Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Home office z zaskoczenia nawet dwa dni w miesiącu

24 listopada 2022 | Kadry i Płace | Łukasz Górzny

Wniosek pracownika o okazjonalną pracę zdalną nie będzie wymagał uzasadnienia. Będzie go można składać przez e-mail czy SMS nawet w dniu, którego dotyczy. Ale szef nie będzie musiał go uwzględnić.

16 listopada 2022 r. swoją pracę nad nowelizacją kodeksu pracy dotyczącą m.in. przepisów o pracy zdalnej (druk sejmowy nr 2335) zakończyła podkomisja stała do  spraw nowelizacji kodeksu pracy oraz kodeksu postępowania administracyjnego funkcjonująca w ramach Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Projekt ustawy nowelizującej trafi najprawdopodobniej pod obrady Sejmu na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na przełom listopada i grudnia 2022 r.

24 dni w roku

Obok pracy zdalnej wykonywanej w ramach uzgodnienia pomiędzy pracownikiem i pracodawcą albo na polecenie pracodawcy, nowelizacja kodeksu pracy przewiduje okazjonalną pracę zdalną, którą porównać można w zasadzie do funkcjonującego jeszcze przed pandemią COVID-19 świadczenia pracy w ramach tzw. home office. Ówcześnie ta forma traktowana była najczęściej jako benefit pracowniczy, wykraczający poza ograniczone przymiotem regularności pojęcie telepracy. Jako taka, przez lata pozostawała jednak poza przepisami prawa pracy. Budziło to zresztą wątpliwości co do prawnych możliwości wykonywania pracy w takiej formie, a poza nimi także wątpliwości związane z zapewnieniem przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz odpowiedzialności pracodawcy za ewentualny wypadek przy pracy. Te wątpliwości nie przeszkadzały jednak w upowszechnieniu się tzw. home office....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12428

Wydanie: 12428

Spis treści
Zamów abonament