Trudne sytuacje wzmacniają zaangażowanie społeczne
| W wielu krajach świata obserwuje się wzrost zaangażowania w filantropię. W Polsce w minionych 30 latach filantropia przeszła ogromną przemianę. W naszym kraju przybywa filantropów, a fundacja to najpopularniejszy wśród nich model prowadzenia działalności filantropijnej w zorganizowany sposób – wynika z raportu „Filantropia w Polsce. Jak angażują się polscy przedsiębiorcy i ich rodziny”.
Zaangażowanie filantropijne biznesu jest niezwykle ważne i potrzebne. Bez tego organizacje pozarządowe nie mogłyby prowadzić np. programów pomocy osobom wykluczonym społecznie w takim zakresie jak obecnie. Wsparcie fundacji korporacyjnych czy filantropia firm rodzinnych są dziś kluczowe dla zapobiegania ubóstwu, wsparciu takich instytucji, jak szpitale, hospicja, domy pomocy społecznej.
– Jak wiemy, nie ma planety B, nie mamy wyjścia. Prometeusz, pierwszy filantrop, wskazał nam drogę – jest nią wiedza i świadomość o konieczności dzielenia się, która powinna być powszechna. Ale dzielenie się zasobami nie jest proste. W odwiecznym dylemacie – być czy mieć – od tysiącleci jako ludzkość postawiliśmy na mieć. Jest wiele dróg do zmieniania i ratowania naszego świata. Każdy powinien odnaleźć swoją i to jest wielkie wyzwanie. Ale ponieważ czasu mamy coraz mniej, to jesteśmy świadomi potrzeby szerokiej dyskusji i promocji filantropii – Paweł Łukasiak, prezes zarządu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
Dwa pokolenia
Zdaniem autorki badania, czyli Agnieszki Sawczuk, ekspertki i doradczyni z obszaru filantropii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta