Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady ustalania wynagrodzenia za sukces powinny się zmienić

31 marca 2023 | Prawo i podatki | Michał Karczmarczyk

Nie można na przedsiębiorcę nałożyć obowiązku, aby w przypadku usługi prawnej przewidział z idealną dokładnością długość postępowania, ale konsument powinien otrzymać wskazówki pozwalające oszacować końcowy koszt usługi.

radca prawny w KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki

Problematyka rynku odszkodowań stanowi w ostatnich miesiącach przedmiot ożywionej dyskusji zarówno na tle legislacji, jak i bezpośrednich działań prezesa Urzędu Konkurencji i Konsumentów, który w listopadzie zeszłego roku wydał decyzje mające na celu eliminację praktyk uderzających w interes konsumentów – nabywców usług prawnych. 12 stycznia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie w odpowiedzi na pytania prejudycjalne skierowane przez litewski Sąd Najwyższy (sygn. C‑395/21), które może wywrzeć wpływ również na polski rynek usług prawnych.

Umowa z adwokatem

Wyrok TSUE dotyczył umów zawartych przez konsumenta z adwokatem, których przedmiotem miała być reprezentacja w kilku sprawach cywilnych i karnych. W każdym przypadku wynagrodzenie adwokata miało być ustalone na podstawie oznaczonej stawki za godzinę konsultacji lub świadczenia usług prawnych na rzecz klienta. Na etapie rozliczenia pomiędzy stronami pojawił się natomiast spór na tle wysokości ostatecznie wyliczonego przez adwokata wynagrodzenia.

Sądy obydwu instancji w przeważającej części przyznały rację konsumentowi, wskazując na nieuczciwość zapisów umowy kształtujących wynagradzanie pełnomocnika. Sprawa znalazła swój finał w litewskim Sądzie Najwyższym, który powziął pewne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12535

Wydanie: 12535

Spis treści
Zamów abonament