Umowy długoterminowe i waloryzacja – praktyczne uwagi do podatku CIT
Kontrakty długoterminowe stanowią podstawę realizacji dużych projektów infrastrukturalnych w ramach zamówień publicznych. Z uwagi na strategiczny charakter oraz długi okres ich obowiązywania należy uważnie rozważyć skutki podatkowe tych kontraktów, które w pewnym stopniu mogą być uzależnione od konkretnych postanowień umownych.
W praktyce kontrakty długoterminowe oparte są na różnych formatach. W Polsce coraz więcej inwestycji infrastrukturalnych realizowanych jest na podstawie międzynarodowego standardu umów budowlanych – warunków kontraktowych FIDIC. W tym zakresie, szczególne uwarunkowania standardu FIDIC mogą mieć wpływ na moment rozpoznania przychodów i kosztów z tytułu realizowanego kontraktu długoterminowego.
Standard FIDIC
Warunki kontraktowe w standardzie FIDIC, opracowane przez Międzynarodową Federację Inżynierów Konsultantów w latach 90 (w Polsce wydawane przez Stowarzyszenie Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców (SIDiR)), są powszechnie stosowanymi w świecie wzorcami umów w sektorach budowlanym i inżynieryjnym. Również w Polsce zaobserwować można rosnącą w ostatnich latach popularność stosowania standardu FIDIC, w szczególności na potrzeby dużych inwestycji budowlanych, choćby takich jak inwestycje drogowe (FIDIC był od wielu lat powszechnie stosowany np. przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad).
Wzorce umów FIDIC ustalają standard umowny wielu elementów kontraktu budowlanego (które to elementy mogą oczywiście podlegać dalszej modyfikacji przez strony danej umowy), m.in. w zakresie zarządzania procesem inwestycyjnym, czy też podziału ryzyk i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta