Dywidenda z cypryjskiej spółki nie podlega podatkowi w Polsce
Fiskus użył wybiegu, twierdząc, że opis stanu przyszłego we wniosku o interpretację różni się od stanu faktycznego, jaki wystąpił w sprawie przedsiębiorców, stąd ochrona płynąca z interpretacji nie ma do ich sprawy zastosowania.
partner zarządzający, Kancelaria Prawna Skarbiec
Po blisko dziesięciu latach od dokonania rozliczeń wspólników ze skarbówką NSA orzekł, że zysk wypracowany przez ich polską firmę, ale transferowany w ramach holdingu do zagranicznego zakładu i wypłacony w formie dywidendy przez cypryjską spółkę, nie podlegał opodatkowaniu w Polsce. Fiskus pierwotnie sam potwierdził to w swoich decyzjach i interpretacjach, ale później chciał się z tego wycofać. W grę wchodziły miliony złotych podatku.
Wypłata zysku
Na mocy art. 7 ust. 1 umowy między RP a Republiką Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i majątku (u.p.o.) zyski polskiego przedsiębiorstwa osiągnięte przez położony na Cyprze zakład podlegają opodatkowaniu na Cyprze. Opodatkowanie w Polsce dywidend na rzecz polskich udziałowców wypłacanych przez cypryjską spółkę wynosi więc 0 proc.
Wspólnicy polskiej spółki z o.o. otrzymali potwierdzenie takiego stanu rzeczy w wydanych przez organ podatkowy interpretacjach indywidualnych. Następnie zawiązali spółkę osobową (spółkę jawną) na Cyprze, na którą przenieśli wszystkie udziały w spółce z o.o. Później, już jako wspólnicy cypryjskiej spółki jawnej, wnieśli wszystkie udziały w formie aportu do spółki Ltd. – również z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta