Nowe obowiązki w obszarze ESG
Wkrótce już nie tylko największe firmy będą musiały raportować informacje w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Adwokat, Wspólnik w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna
Aplikant adwokacki w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna
Czas, w którym obowiązki z zakresu ESG (Environmental Social Governance) dotyczyły przede wszystkim instytucji finansowych oraz największych spółek giełdowych, a także skupiały uwagę ich doradców, dobiega końca. W związku z wejściem w życie 5 stycznia 2023 r. dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (dyrektywa CSRD) stopniowo będzie ulegał poszerzeniu zakres podmiotów objętych wymogami z obszaru zrównoważonego rozwoju.
Przyjęcie dyrektywy CSRD stanowi odpowiedź Unii Europejskiej na wyzwania postawione w ramach Europejskiego Zielonego Ładu i Agendy na rzecz zrównoważonego finansowania. Nowy akt prawny ma stanowić wsparcie inicjatyw politycznych podejmowanych w celu skierowania UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Celem dyrektywy CSRD jest zwiększenie publicznej odpowiedzialności przedsiębiorstw w wyniku zobowiązania do raportowania informacji na temat ich wpływu na środowisko i społeczeństwo.
Na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta