Cztery kroki do zdrowego uśmiechu
W profilaktyce stomatologicznej kluczowe znaczenie ma edukacja już od najmłodszych lat – podkreślali uczestnicy debaty.
„Aby uśmiech mógł trwać całe życie. Jak uczyć zasad prawidłowej higieny jamy ustnej już od najmłodszych lat?” – to tytuł debaty, która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej”. Spotkanie zorganizowane zostało przy okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, który co roku obchodzimy 20 marca, oraz dziesiątej edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego Orbit – „Dziel się uśmiechem”.
Próchnica – problem globalny
Krajowe statystyki są niepokojące. W Polsce choroby próchniczej doświadcza aż 82 proc. 6-latków i blisko 85 proc. 12-latków. Skąd taki wysoki odsetek? Według prof. Doroty Olczak-Kowalczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, jest to sprawa złożona. – Najważniejsza jest podatność zębów na działanie kwasów bakteryjnych. Drugą ważną kwestią jest to, w jaki sposób narażamy tkanki zębów na działanie szkodliwych czynników. Do uszkodzeń dochodzi, gdy spożywamy pokarm zawierający cukier i nie oczyszczamy potem odpowiednio zębów – podkreśliła ekspertka.
Prof. Olczak-Kowalczyk zwróciła także uwagę na rolę fluoru, który w sposób naturalny chroni nasze zęby. – Fluor jest obecny głównie w wodzie, a niestety w naszej wodzie jest bardzo mało tego pierwiastka. W wielu krajach na świecie woda jest sztucznie fluorkowana, żeby osiągnąć odpowiedni poziom profilaktyczny....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta