Rozwiązania dotyczące nowej daniny budzą pewne wątpliwości
Dopiero praktyka stosowania przepisów o podatku minimalnym pokaże, czy podatek ten to skuteczne narzędzie w walce z uchylaniem się od opodatkowania, czy raczej cios wymierzony w uczciwych podatników.
Consultant, Andersen Tax&Legal
Już za niespełna rok – od 1 stycznia 2024 r. – zaczną obowiązywać przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące tzw. minimalnego podatku dochodowego. O ile sama regulacja została wprowadzona do przepisów ustawy CIT w roku 2022 w ramach Polskiego Ładu, a moment jej wejścia w życie był kilkukrotnie odraczany, to jednak biorąc pod uwagę stanowisko resortu finansów, najprawdopodobniej już od następnego roku podatek minimalny stanie się częścią podatkowej rzeczywistości. Oznacza to, że podatnicy zapłacą go najwcześniej w roku 2025. O tym, kto będzie zobowiązany do jego zapłaty, jaka będzie jego wysokość oraz czy nowe przepisy realizują cele zakładane na etapie projektu – w niniejszym artykule.
Strata i rentowność
Minimalny podatek dochodowy zapłacą ci podatnicy, którzy w roku podatkowym ponieśli stratę podatkową lub których rentowność, tj. udział dochodów w przychodach, okaże się niższa niż 2 proc. – w takim wypadku co do zasady opodatkowaniu podlegać będzie – w pewnym uproszczeniu – przychód podatnika osiągnięty w roku podatkowym ze źródła przychodów innych niż zyski kapitałowe. Jeszcze na etapie projektu przepisów sama koncepcja takiej formy opodatkowania budziła wiele kontrowersji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta