Sprzedaż rzeczy używanych inaczej
Teraz nie ma już mowy o posługiwaniu się pojęciem „rękojmi za wady rzeczy”, lecz o „braku zgodności towaru z umową”.
radca prawny, Kancelaria Prawna Goldwin Wesołowski i wspólnicy S.K.A.
1 stycznia 2023 r. weszły w życie istotne zmiany w ustawie o prawach konsumenta, zgodnie z którymi m.in. wprowadzono nowe zasady i tryb wykonania praw konsumenta będącego stroną umowy zobowiązującej do przeniesienia własności towaru na konsumenta.
Klasyczną umową tego rodzaju jest umowa sprzedaży czy też umowa dostawy, gdzie do tej pory stosowano przepisy kodeksu cywilnego w zakresie rękojmi za wady sprzedanego towaru. Nowe przepisy znajdą również zastosowanie do umów o dzieło będące towarem.
Zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy o prawach konsumenta w nowym brzmieniu, jedynie do umów zawartych z konsumentami przed 1 stycznia 2023 r. wolno stosować dotychczasowe przepisy o rękojmi, natomiast do wszystkich pozostałych umów sprzedaży zastosowanie znajdują już wyłącznie przepisy nowe.
Oznacza to, że przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta