Ochrona przed niewypłacalnością
Skarga pauliańska umożliwia wierzycielowi bezpośrednią egzekucję ze składników majątkowych dłużnika, którymi ten rozporządził na rzecz osoby trzeciej na podstawie czynności prawnej z pokrzywdzeniem tego wierzyciela.
radca prawny, wspólnik Kancelarii Radców Prawnych, Mirosławski, Galos, Mozes sp.j.
Skarga pauliańska jest rozwiązaniem przeznaczonym dla wierzycieli, pozwalającym dochodzić im swoich praw, w przypadku gdy dłużnik wyzbywa się swojego majątku na rzecz osób trzecich. Stosowanie tej instytucji w praktyce wywołuje wiele wątpliwości. Jej znaczenie jednak dla wierzycieli napotykających problemy w wyegzekwowaniu przysługujących im wierzytelności od dłużników, którzy rozporządzają swoimi składnikami majątkowymi na rzecz osoby trzeciej, jest doniosłe.
Definicja i przesłanki stosowania
Skarga pauliańska (łac. Actio Pauliana) jest instytucją prawną służącą ochronie wierzyciela w razie niewypłacalności dłużnika. Została uregulowana w art. 527–534 kodeksu cywilnego (k.c.). Może być zastosowana, gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową. W takim przypadku każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności prawnej za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć. Innymi słowy, skarga pauliańska jest żądaniem wystosowanym przez wierzyciela przeciwko osobie trzeciej, która uzyskała korzyść majątkową, o uznanie za bezskuteczną czynności prawnej dokonanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta