Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzecznik funduszy europejskich – systemowe wsparcie beneficjenta

31 marca 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Tomasz Picheta

Realizując projekty dofinansowane ze środków unijnych beneficjenci zobowiązani są do przestrzegania nie tylko przepisów prawa unijnego oraz krajowego, ale także licznych procedur obowiązujących przy wykorzystaniu tych środków. Czy mają oni jakikolwiek wpływ na brzmienie tych procedur? Okazuje się, że tak, choć niebezpośrednio.

W ugruntowanym orzecznictwie sądów administracyjnych pojęcie „procedur”, które obowiązują przy wykorzystaniu środków unijnych przyjęło bardzo szeroki zakres. Obejmuje ono zarówno przepisy prawa powszechnie obowiązującego, wytyczne, różnorodne regulacje wynikające z systemów realizacji programów operacyjnych, a także z umowy zawarte z beneficjentami (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 stycznia 2014, sygn. akt II GSK 1546/12).

System i jego zasady

W pracę nad kształtem każdego z systemów realizacji poszczególnych programów operacyjnych zaangażowanych jest cały szereg instytucji: od Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej począwszy, poprzez Komitet do spraw Umowy Partnerstwa, właściwe dla danego programu komitety monitorujące, instytucje zarządzające, pośredniczące i wdrażające, aż na instytucjach audytowych skończywszy. Każdy z tych organów ma przydzielony określony zakres zadań i odpowiada za przygotowanie innych dokumentów składających się na „procedury”. Minister wydaje wytyczne, komitety monitorujące przyjmują kryteria wyboru projektów, a instytucje zarządzające przygotowują programy, wdrażają je i zarządzają nimi. Wszystko to musi być oczywiście zgodne z licznymi przepisami powszechnie obowiązującego prawa unijnego i krajowego.

System, w ramach którego w perspektywie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12535

Wydanie: 12535

Spis treści
Zamów abonament