Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za ściągnięte z UE trudne do naprawy auto też można wlepić karę

04 października 2023 | Administracja i samorząd | Aleksandra Tarka

Właściciel używanego pojazdu – w tym uszkodzonego – sprowadzonego z Unii ma bezwzględny obowiązek zarejestrowania go w Polsce w terminie 30 dni.

Choć coraz rzadziej, Polacy nadal szukają okazji i kupują w innych krajach Unii Europejskiej używane auta. Czasami jednak taka gratka może się skończyć słonym rachunkiem od urzędników. A to, że mogą oni bezwzględnie sięgnąć po karę za niedopełnienie obowiązku rejestracyjnego w przewidzianym prawem terminie, potwierdził 29 sierpnia 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Miała być okazja...

Spór zaczął się w połowie stycznia 2023 r., gdy starosta nałożył na dwóch wspólników spółki cywilnej karę za naruszenie obowiązku zarejestrowania pojazdu sprowadzonego z UE w wymaganym terminie. Okazało się bowiem, że przedsiębiorcy w lutym 2021 r. sprowadzili z terytorium państwa członkowskiego UE auto, ale nie dopełnili obowiązku wynikającego z art. 71 ust. 7 prawa o ruchu drogowym. Konkretnie, jako właściciele nienowego pojazdu z UE nie dopełnili obowiązku jego zarejestrowania w Polsce w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia. Co więcej,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12690

Wydanie: 12690

Spis treści
Zamów abonament