Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oprocentowanie lokat jeszcze długo nie dogoni inflacji

04 października 2023 | Raporty RZ | Przemysław Szubański

OSZCZĘDNOŚCI | Polakom nie przeszkadza brak realnych zysków i chętnie deponują pieniądze w bankach

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 6 września stopę referencyjną NBP aż o 0,75 pkt proc., do 6 proc. I już po kilku dniach z banków zniknęły niemal wszystkie lokaty ze stawkami 8 proc. i więcej. Zakończyła się też większość najkorzystniejszych promocji na kontach oszczędnościowych, bo banki, przewidując obniżkę stóp NBP, z góry tak ustalały terminy ich obowiązywania.

W ostatnim tygodniu września dostępna była jedna lokata – tylko na miesiąc – z odsetkami 8,6 proc. w skali roku. Była to oferta Banku Nowego z siedzibą w Poznaniu, powstałego pod koniec 2019 r. (pakiet większościowy akcji należy teraz do Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego działającego pod marką neoBank).

Do 27 września trwała promocja na koncie oszczędnościowym w mBanku. Inne stosunkowo korzystne propozycje ze stawkami 6–7 proc. też miały terminy zakończenia we wrześniu lub w październiku tego roku. Co potem? Z pewnością odsetki będą sporo niższe.

Ruch wcześniej przygotowany

Nie wszyscy pamiętają lata 90., kiedy stopy procentowe NBP zmieniały się dość często. I to w obie strony. Reakcje banków były przewidywalne. Po pierwsze, czekały one, co zrobi lider rynku, czyli PKO BP. Po drugie, jeśli stopy rosły, szybko zwiększano oprocentowanie kredytów, zwlekając tygodniami z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12690

Wydanie: 12690

Spis treści
Zamów abonament