Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto zapłaci za zakaz przywozu do Polski ukraińskiego zboża

04 października 2023 | Prawo co dnia | Agata Plichta-Trzonkowska

Odpowiedź na tytułowe pytanie jest prosta: szkody naprawić będzie musiał Skarb Państwa, czyli za błędy władzy zapłacimy my wszyscy.

Polska ponownie, wbrew Unii Europejskiej, na mocy przepisów krajowych wprowadziła zakaz przywozu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej produktów rolnych pochodzących z terytorium Ukrainy, z wyłączeniem tranzytu zewnętrznego. Obecna sytuacja jest analogiczna do tej, która miała miejsce wiosną. Niepokojące jest jednak to, że pomimo upływu pół roku polskie władze znowu sięgają po rozwiązania bezprawne.

Argumenty do pozwu

Zgłaszają się już do nas pierwsi przedsiębiorcy, których objęły zakazy wprowadzone wiosną, i pytają, czy mogą się ubiegać o odszkodowanie za poniesione straty wynikające z tego, że ich zboże zostało zatrzymane na granicy i nie mogli ich sprzedać do polskich kontrahentów.

Na tak zadane pytanie odpowiadamy – co do zasady tak, gdyż działania polskich władz noszą znamiona bezprawności. Doszło do wprowadzenia regulacji zamykającej przedsiębiorcom zajmującym się importem produktów rolnych z terytorium Ukrainy w sposób całkowity możliwości prowadzenia dotychczasowej działalności gospodarczej na terytorium RP. Dlatego przygotowujemy już argumenty do pozwu opartego na art. 417 § 1 k.c. i art. 4171 § 1 k.c. W efekcie, odpowiadając na tytułowe pytanie: „kto za to zapłaci?”, należy wskazać, że szkody naprawić będzie musiał Skarb Państwa, czyli za błędy władzy zapłacimy my wszyscy.

Władze krajowe zdają się zapominać, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12690

Wydanie: 12690

Spis treści
Zamów abonament