Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Subsydia zagraniczne w zamówieniach publicznych

04 października 2023 | Administracja i samorząd | Przemysław Wierzbicki Olga Płudowska

Rozporządzenie 2022/2560 ma na celu wyeliminowanie rozbieżności w zakresie przepisów dotyczących udzielanej pomocy przez rządy państw członkowskich UE z subsydiami udzielanymi przez rządy państwa spoza UE.

Nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2560 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny (dalej: rozporządzenie 2022/2560) ma istotny wpływ na działalność przedsiębiorców, którzy uzyskują subsydia zagraniczne spoza Unii Europejskiej (dalej: UE). Celem rozporządzenia jest przeciwdziałanie sytuacjom, w których przedsiębiorcy korzystający z subsydiów zagranicznych uzyskują nieuprawnioną przewagę na rynku unijnym.

Rozporządzenie 2022/2560 stosuje się od 12 lipca 2023 r. Weszło natomiast w życie 12 stycznia 2023 r. i ma bezpośrednie zastosowanie w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej oraz dotyczy wszystkich przedsiębiorców działających na rynku wewnętrznym UE.

Transakcje z zakresu koncentracji

Szczególny nacisk rozporządzenie 2022/2560 kładzie na transakcje z zakresu koncentracji oraz postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, upoważniając Komisję Europejską do działania w ramach własnych uprawnień i badania każdego subsydium zagranicznego, w jakim wchodzi ono w zakres stosowania rozporządzenia, w oparciu o informacje pochodzące ze wszystkich dostępnych źródeł bez względu na sektor gospodarki.

Zawarta w rozporządzeniu definicja subsydiów zagranicznych jest dość szeroka i oznacza wkład finansowy wnoszony bezpośrednio bądź też pośrednio przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12690

Wydanie: 12690

Spis treści
Zamów abonament