Stawka podatku i błąd w obliczeniu ceny – szukając rozwiązania
Koncepcja błędu w obliczeniu ceny z uwagi na niewłaściwą stawkę podatku VAT jest ściśle związana z zasadą zachowania uczciwej konkurencji oraz dążenia zamawiających do zachowania porównywalności ofert.
Obliczenie ceny oferty dotyczącej wykonania zamówienie publicznego z zastosowaniem niewłaściwej stawki VAT jest kwalifikowane jako błąd w obliczeniu ceny, a w konsekwencji prowadzi do odrzucenia oferty. Taka kwalifikacja jest niestety często automatyczna i bezrefleksyjna, podczas gdy nie każdy przypadek zastosowania „niewłaściwej” stawki VAT powinien skutkować odrzuceniem oferty.
Złe rozpoznanie stanu prawnego i faktycznego
Na gruncie przepisów ustawy – Prawo zamówień publicznych – nie zdefiniowano pojęcia „błędu w obliczeniu ceny”. Niemniej jednak w orzecznictwie KIO oraz sądów uznaje się, że taki błąd może stanowić błędne rozpoznanie stanu prawnego lub faktycznego przez wykonawcę i przyjęcie niewłaściwej stawki VAT dla kalkulacji ceny brutto. Punktem wyjścia dla ustalenia, że oferta obarczona jest błędem, jest sama definicja „ceny” zawarta w art. 7 pkt 1) ustawy – Prawo zamówień publicznych. Przez „cenę” w rozumieniu przepisów o zamówieniach publicznych rozumie się bowiem cenę zdefiniowaną w art. 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług. Z kolei z przepisów zawartych w tym ostatnim akcie prawnym wynika, że „cena” to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę, oraz że w „cenie” uwzględnia się również podatek od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta