Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudno o odszkodowanie za szczepienia przeciwko covidowi

04 października 2023 | Prawo co dnia | Katarzyna Wójcik

Zapaść i ponadczteromiesięczna hospitalizacja nie zawsze wystarczą, by dostać świadczenie.

Choć po szczepieniu na covid w szpitalu spędziła ponad cztery miesiące, nie dostała odszkodowania z Funduszu Kompensacyjnego. Nie spełniała warunków. Ostrej niewydolności oddechowej, zatrzymania krążenia oraz nieokreślonego zapalenia płuc nie wpisano w charakterystyce szczepionki Astra Zeneca. Dlatego rzecznik praw pacjenta odmówił przyznania odszkodowania. Dopiero jeśli takie działania niepożądane zostaną dopisane, pacjenci będą mogli otrzymać świadczenie z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Rzecznik praw pacjenta wyda wówczas nową decyzję.

Dużo zależy od producenta

Jak podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, nie ma znaczenia, że pacjentka dostarczyła informację od lekarza, że niewydolność oddechowa powstała u skarżącej w związku z przyjętą szczepionką Astra Zeneca ani to, że dokumentacja leczenia wskazała na związek szczepienia ze skutkiem. Zgodnie z prawem wniosek o odszkodowanie można złożyć, jeśli wystąpią działania wymienione w charakterystyce produktu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12690

Wydanie: 12690

Spis treści
Zamów abonament