Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla kogo VAT-OSS

04 października 2023 | Rachunkowość | Wojciech Kliś

Procedura One Stop Shop pozwala przedsiębiorcom na rozliczania sprzedaży dokonywanej na rzecz konsumentów w wielu krajach UE z jedną administracją skarbową.

VAT e-commerce pomimo obowiązywania od 2021 r. ciągle budzi wątpliwości przedsiębiorców. System VAT OSS (ang. One Stop Shop) znacznie upraszcza rozliczenia VAT. Podatnik wykazuje w jednej deklaracji całą sprzedaż z zagranicznym VAT i odprowadza ten podatek w kraju swojej rejestracji.

Przed wejściem w życie systemu VAT OSS przedsiębiorcy przekraczający limity sprzedaży, byli zobowiązani do rejestracji jako podatnicy VAT w kraju UE przekroczenia limitu.

Oznaczało to nie tylko formalności związane z samą rejestracją, ale rozliczanie się ze sprzedaży zgodnie z reżimem VAT danego kraju, w tym również spełnianie obowiązków ewidencyjnych i deklaracyjnych.

Przystąpienie do procedury

Obecnie, zgodnie z procedurą OSS, przedsiębiorca może poprzez rejestrację OSS uniknąć tych obowiązków, rozliczając się jedynie z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12690

Wydanie: 12690

Spis treści
Zamów abonament