Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa stawia granice migrantom

04 października 2023 | Kraj | Izabela Kacprzak Grażyna Zawadka
Tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją wprowadzono w nocy z wtorku na środę. Na razie na 10 dni
autor zdjęcia: straż graniczna
źródło: Rzeczpospolita
Tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją wprowadzono w nocy z wtorku na środę. Na razie na 10 dni

Polska i Czechy, by zatrzymać nielegalną migrację, wznowiły kontrole na granicy ze Słowacją. Taką politykę popiera trzy czwarte Polaków – wynika z sondażu IBRiS.

W ciągu ostatnich zaledwie dwóch tygodni polskie służby graniczne wyłapały przy granicy ze Słowacją aż 551 nielegalnych imigrantów, a w tym roku zjawisko nielegalnej imigracji na terenie Słowacji wzrosło o tysiąc procent – to powody, którymi szef MSWiA Mariusz Kamiński uzasadniał przywrócenie tymczasowych kontroli na granicy ze Słowacją. Podobną decyzję podjął też czeski rząd.

Uciąć szlak bałkański

Kontrolowane będą samochody – głównie busy i autobusy – wjeżdżające do Polski, bo właśnie przez nasz kraj, tranzytem, migranci przybywający nielegalnie z południa Europy kierują się do Europy Zachodniej – przede wszystkim do Niemiec. Straż Graniczna będzie kontrolowała aż 11 przejść granicznych – osiem drogowych, m.in. w Zwardoniu i Chyżnem, oraz trzy kolejowe (m.in. w Muszynie).

– Samochody będą typowane do kontroli wyrywkowo, każdy może się ich spodziewać, dlatego należy mieć przy sobie dokument tożsamości – wyjaśnia „Rzeczpospolitej” por. Anna Michalska, rzeczniczka KG Straży Granicznej.

Kontrole wprowadzono na 10 dni – tak przewiduje kodeks strefy Schengen – ale już wiadomo, że mogą zostać wydłużone o kolejne 20...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12690

Wydanie: 12690

Spis treści
Zamów abonament