Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podpisy pod referendum muszą być właściwie potwierdzone

04 października 2023 | Administracja i samorząd | Rafał Langda

Miarodajne dla ustalenia, czy dana osoba dysponuje prawem wyborczym, są dane wynikające z rejestru wyborców.

Komisarz wyborczy odrzucił wniosek mieszkańców gminy o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie odwołania wójta przed upływem kadencji. Powodem odrzucenia wniosku były niedające się usunąć uchybienia polegające na zebraniu niewystarczającej ilości prawidłowo złożonych podpisów osób popierających inicjatywę przeprowadzenia referendum.

Postanowienie komisarza wyborczego zostało zaskarżone. Zarzucono mu naruszenie art. 14 ust. 4 ustawy o referendum lokalnym poprzez zbyt rygorystyczną ocenę zebranych podpisów i odrzucenie 20 z nich, mimo że osoby podpisujące się na listach za referendum faktycznie zamieszkiwały we wskazanych przez siebie miejscach.

Dane z systemu

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej oddalenie, twierdząc, że weryfikacji danych osobowych osób udzielających poparcia, zwłaszcza w zakresie adresu zamieszkania, dokonano w na podstawie aplikacji o nazwie ŹRÓDŁO do obsługi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12690

Wydanie: 12690

Spis treści
Zamów abonament