Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Artystki: oryginalne, cenione przez kolekcjonerów, przebojowe

04 października 2023 | Raporty RZ | Monika Kuc

RYNEK SZTUKI | Sukcesy odnoszą polskie rzeźbiarki, malarki, twórczynie wideoartu

Świat sztuki przez lata był zdominowany przez mężczyzn, ale dzisiaj bardzo się to zmieniło. Na listach aukcyjnych rekordów mamy nie tylko Wojciecha Fangora, Romana Opałkę, Igora Mitoraja, ale także Magdalenę Abakanowicz, Alinę Szapocznikow, Ewę Juszkiewicz. Polskie artystki są obecne na wystawach i odnoszą międzynarodowe sukcesy. Kolekcjonerzy doceniają ich sztukę.

Na polskim rynku dzięki kobietom szczególnie zyskała rzeźba. W 2021 r. grupa rzeźbiarska Bambini Magdaleny Abakanowicz została sprzedana w Polswiss Art za 13,6 mln zł, ustanawiając u nas nowy rekord aukcyjny. Na razie jest to najdrożej sprzedana praca Abakanowicz na świecie. W pierwszym półroczu 2023 trzyelementowy obiekt tej artystki „Black Balls” IV, V, VI (z 1987 r.), dopełniający „Gry wojenne”, sprzedano w Polswiss Art za 1,5 mln zł.

Z kolei w kwietniu tego roku rzeźba Aliny Szapocznikow „Lampe-bouche I” (Usta iluminowane I) z żywicy poliestrowej (z 1967 r.) osiągnęła na aukcji w Desa Unicum cenę 2,28 mln zł.

Międzynarodowe uznanie dobrze widziane

Sukcesy odnoszą także malarki, ostatnio najbardziej spektakularne Ewa Juszkiewicz. Jej obraz „Scena polowania” (2014 r.) został sprzedany w czerwcu 2023 r. na aukcji w Polswiss Art za 2,28 mln zł. Wysokiej pozycji Ewy Juszkiewicz na polskim rynku sprzyja jej wielka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12690

Wydanie: 12690

Spis treści
Zamów abonament