Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezpieczny kredyt 2 proc. jest bezkonkurencyjny

04 października 2023 | Raporty RZ | Anna Cieślak-Wróblewska

KREDYTY HIPOTECZNE | Na obniżce stóp procentowych klienci skorzystali, ale nie wszyscy i nie w takim samym stopniu

W ślad za spadającą inflacją zaczęły również maleć koszty pożyczek. Na początku września Rada Polityki Pieniężnej ścięła stopy procentowe aż o 0,75 pkt proc., z 6,75 do 6 proc., a inwestorzy oczekują kolejnych obniżek. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie kredyty reagują tak samo na zmianę stóp procentowych i nie każdy kredytobiorca może liczyć na mniejszą ratę z dnia na dzień.

Jak to wygląda w praktyce? Na naszym rynku najbardziej powszechne są kredyty ze zmienną stopą procentową ustalaną na podstawie WIBOR. Jest to tzw. wskaźnik wyprzedzający. Szybko uwzględnia zarówno bieżące, jak i oczekiwane ruchy RPP. W ostatnim tygodniu września jego notowania były poniżej stopy referencyjnej NBP. WIBOR 3M wynosił ok. 5,8 proc., a WIBOR 6M ok. 5,7 proc. Obie stawki były o ponad 1 pkt proc. niższe niż na początku lipca.

Dla posiadaczy kredytów mieszkaniowych oznacza to dosyć wyraźny spadek miesięcznych rat (gdy bank dokona aktualizacji oprocentowania kredytu). Jak duży? Przy spadku WIBOR o 0,75 pkt proc. raty maleją średnio ok. 5 proc., w ujęciu nominalnym ok. 50 zł na każde 100 tys. zł długu. Według wyliczeń ekspertów Totalmoney.pl, np. miesięczna rata kredytu o wartości 100 tys. zł (zaciągniętego na 25 lat, z oprocentowaniem WIBOR 3M plus 2,3 proc. marży) zmniejszy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12690

Wydanie: 12690

Spis treści
Zamów abonament