Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dane księgowe do cen transferowych

04 października 2023 | Rachunkowość | Adrian Mroziewski Magdalena Sosińska

Aby sprawnie i prawidłowo zidentyfikować i wypełnić obowiązki z zakresu cen transferowych konieczne jest pobranie właściwych informacji z systemu księgowego.

W dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym, firmy, zwłaszcza te o rozbudowanej sieci powiazań, muszą wypełniać coraz bardziej złożone obowiązki podatkowe i przygotowywać dokumentację cen transferowych oraz informację o cenach transferowych (TPR-C). Ich celem jest udokumentowanie zgodności warunków transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi zgodnie z zasadą „arm’s length”. Jednak czasu na spełnienie tych obowiązków jest coraz mniej, a organizacje często muszą radzić sobie z setkami transakcji.

Jednym z kluczowych kroków w sprawnym i prawidłowym spełnieniu obowiązków z zakresu cen transferowych jest efektywne wykorzystanie danych księgowych.

Agregacja rekordów

Podstawowym etapem rozpoczynającym pracę nad danymi księgowymi jest właściwa agregacja poszczególnych danych z kont, na których zarejestrowane są przychody lub koszty księgowe związane z transakcjami podlegającymi analizie w kontekście cen transferowych. Istnieją sytuacje, w których wartość danej transakcji jest oparta na danych pochodzących z kilku różnych kont księgowych. Na przykład, usługi wsparcia mogą być ujęte na odrębnych kontach rodzajowych np. jako usługi doradcze lub usługi informatyczne. W rezultacie, przepływ finansowy zostaje odnotowany na różnych kontach księgowych, choć w rzeczywistości wszystkie te zapisy odnoszą się do jednej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12690

Wydanie: 12690

Spis treści
Zamów abonament