Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nasza branża musi przejść transformację technologiczną

04 października 2023 | Ekonomia i rynek | Marcin Piasecki
autor zdjęcia: beyond.pl
źródło: Rzeczpospolita

Dzisiaj powstają data center o mocy nawet 100 razy większej niż jeszcze pięć czy dziesięć lat temu. A zapotrzebowanie będzie się zwiększać ze względu na rozwój AI – mówi Wojciech Stramski, prezes Beyond.pl.

Czy w przypadku państwa firmy nie jesteśmy świadkami swego rodzaju wyścigu z czasem? Z jednej strony bardzo obiecująca branża, a z drugiej – strata. Skąd ta rozbieżność?

Strata, którą wykazujemy, nie jest stratą gotówkową. Wynika z dwóch elementów. Pierwszy z nich to odsetki od pożyczek udzielonych od udziałowca. One się naliczają i kumulują w zobowiązania. Jest to sposób finansowania naszej działalności, którą wybrał nasz udziałowiec. Drugie źródło straty to amortyzacja, która też nie jest rozliczana gotówkowo. Wynika to po prostu z tego, że na naszym kampusie prowadziliśmy przez wiele lat znaczące inwestycje. Patrzymy do przodu, staramy się wyprzedzać rynek i zapotrzebowanie. Co najważniejsze, przez ostatnie dwa i pół roku nasza EBIDTA, czyli zysk z działalności operacyjnej, jest dodatnia i sukcesywnie rośnie wraz z rozwojem biznesu.

Jest jeszcze trzecie źródło wyniku, czyli świadoma decyzja właściciela – Kulczyk Investments – aby pozwolić nam reinwestować generowane zyski operacyjne w dalszy rozwój. Przede wszystkim w doświadczoną kadrę IT. Trzy lata temu zatrudnialiśmy około 80 pracowników, dzisiaj – już 120. Co istotne, około 80 proc. naszej załogi to osoby o kompetencjach technicznych, z czego 30 proc. to osoby, które posiadają ponad 15 lat doświadczenia w branży. Inwestujemy agresywnie, co ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12690

Wydanie: 12690

Spis treści
Zamów abonament