Nie każdy informatyk rozliczy się według niższego 8,5 proc.
Wykorzystanie usług do finalnego efektu jaki tworzy programista, czyli do stworzenia funkcjonującej strony internetowej, pozostaje w „związku z oprogramowaniem”. Tym samym usługi te podlegają 12 proc. stawce ryczałtu.
We wrześniu 2022 r. podatnik wystąpił o interpretację w zakresie zryczałtowanego PIT. Wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą świadcząc usługi związane z branżą IT. Przeważający rodzaj działalności to PKD 62.01.Z. tj. „działalność związana z oprogramowaniem”. I od 2022 r. korzysta z opodatkowania przychodów z działalności zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne czyli tzw. ryczałtem. Informatyk chciał potwierdzenia, że jego usługi związane z projektowaniem struktury czy zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia, wdrożenia aplikacji programowej, które wykonuje w ramach działalności gospodarczej, korzystają z 8,5 proc. stawki ryczałtu.
Podatnik podkreślał, że w jego ocenie działalność mieszcząca się w klasyfikacji PKWiU 62.01.11.0 nie może być objęta stawką 12 proc., bo faktycznie nie obejmuje programowania ani doradztwa w zakresie oprogramowania.
Fiskus tego nie potwierdził. Zauważył, że podatnik sklasyfikował swoje usługi według PKWiU: 62.01.11.0. Tymczasem z wyjaśnień do PKWiU 2015, wydanych przez Główny Urząd Statystyczny, wynika, że „usługi związane z oprogramowaniem” obejmują: pisanie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta