Opodatkowanie zbycia firmowego lokalu
Warto przyjrzeć się niuansom, które mogą mieć wpływ na to czy i w jakiej wysokości będzie opodatkowana transakcja zbycia firmowego lokalu, zarówno podatkiem dochodowym, jak i VAT oraz PCC. Niekiedy może się ona również wiązać z opodatkowaniem nabywcy – istotnie wpływając tym samym na decyzję o zakupie lokalu.
Mimo zmian wprowadzonych przepisami Polskiego Ładu, polegających na wyłączeniu prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych w przypadku lokali mieszkalnych, sama sprzedaż lokalu wykorzystywanego w ramach działalności gospodarczej nadal nie musi się wiązać ze znacznymi podatkowym obciążeniami – w szczególności dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi.
PIT
Zbycie lokalu mieszkalnego
Z analizy obowiązujących przepisów wynika, że w zależności od tego, czy przedsiębiorca zdecyduje się na sprzedaż lokalu w ramach działalności gospodarczej, czy też poza nią, przychód ze zbycia może w wielu wypadkach pozostawać poza zakresem opodatkowania PIT. Relacje między przepisami regulującymi te kwestie wydają się dosyć skomplikowane, zatem warto prześledzić je krok po kroku.
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (zatem również lokalu mieszkalnego), jeżeli jego odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie lokalu. W przypadku sprzedaży w ramach działalności gospodarczej oraz w przypadku gdy lokal ten nie kwalifikuje się jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta