Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opodatkowanie zbycia firmowego lokalu

04 października 2023 | Rachunkowość | Maciej Krawiel

Warto przyjrzeć się niuansom, które mogą mieć wpływ na to czy i w jakiej wysokości będzie opodatkowana transakcja zbycia firmowego lokalu, zarówno podatkiem dochodowym, jak i VAT oraz PCC. Niekiedy może się ona również wiązać z opodatkowaniem nabywcy – istotnie wpływając tym samym na decyzję o zakupie lokalu.

Mimo zmian wprowadzonych przepisami Polskiego Ładu, polegających na wyłączeniu prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych w przypadku lokali mieszkalnych, sama sprzedaż lokalu wykorzystywanego w ramach działalności gospodarczej nadal nie musi się wiązać ze znacznymi podatkowym obciążeniami – w szczególności dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi.

PIT

Zbycie lokalu mieszkalnego

Z analizy obowiązujących przepisów wynika, że w zależności od tego, czy przedsiębiorca zdecyduje się na sprzedaż lokalu w ramach działalności gospodarczej, czy też poza nią, przychód ze zbycia może w wielu wypadkach pozostawać poza zakresem opodatkowania PIT. Relacje między przepisami regulującymi te kwestie wydają się dosyć skomplikowane, zatem warto prześledzić je krok po kroku.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (zatem również lokalu mieszkalnego), jeżeli jego odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie lokalu. W przypadku sprzedaży w ramach działalności gospodarczej oraz w przypadku gdy lokal ten nie kwalifikuje się jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12690

Wydanie: 12690

Spis treści
Zamów abonament