Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedłużenie terminu na zwrot podatku naliczonego

04 października 2023 | Rachunkowość | Dominik Świercz

Jeżeli podatnik zadeklarował kwotę zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, a organ podatkowy postanowił przedłużyć termin zwrotu z uwagi na potrzebę dodatkowej weryfikacji rozliczenia, wstrzymanie się ze zwrotem nadwyżki powinno dotyczyć tylko tej części kwoty podatku w stosunku, do której organ podatkowy powziął wątpliwości.

Standardowym ustawowy terminem do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynosi 60 dni od dnia złożenia rozliczenia (art. 87 ust. 2 zd. 1 ustawy o VAT).

W polskim systemie VAT występuj również terminy skrócone (15, 25 oraz 40 dni), które wiążą organ podatkowy, jeżeli podatnik spełni określone wymagania (art. 87 ust. 5b, 6 i 6d ustawy o VAT).

W myśl art. 87 ust. 2 zd 2 ustawy o VAT organ podatkowy otrzymuje prerogatywę przedłużania wstrzymania zwrotu nadwyżki podatku w wypadku zaistnienia wątpliwości co do wysokości lub zasadności tego zwrot, odbywa się to w ramach czynności sprawdzających czy kontroli podatkowych.

Co istotne, ustawodawca nie określił przez jak długi czas organ może przedłużać zwrot podatku. Przyznanie tak daleko idącego uprawnienia organom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12690

Wydanie: 12690

Spis treści
Zamów abonament