Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Przed nami kolejny inflacyjny płaskowyż, szerszy niż poprzedni

04 października 2023 | Raporty RZ | Grzegorz Siemiończyk

GOSPODARKA | Gwałtowny spadek inflacji dobiega końca. W przyszłym roku wzrost cen będzie wciąż daleko od celu NBP

Przez rok, do wiosny 2023 r., inflacja była na płaskowyżu. Potem rozpoczęła gwałtowne zejście. W pewnym momencie zbocze stanie się łagodniejsze i inflacja będzie konsekwentnie zmierzała do celu NBP, czyli 2,5 proc. – tak wygląda obraz inflacji w Polsce według prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Kontrowersje, jakie wywołała Rada Polityki Pieniężnej, dokonując we wrześniu gwałtownej obniżki stóp procentowych, pokazują jednak, że mapę inflacji można czytać inaczej. Jej ostatni spadek „na łeb na szyję” to w pewnym stopniu skutek ręcznego sterowania cenami przez rząd przed wyborami. Jednocześnie pojawiło się kilka czynników, które mogą sprawić, że powrót inflacji do celu NBP wcale nie będzie konsekwentny. Droga będzie prawdopodobnie wiodła przez kolejny płaskowyż, nieco niższy od poprzedniego, ale za to znacznie szerszy.

Inflacyjna inżynieria

Lipcowa projekcja NBP (prognozy sporządzane przy założeniu braku zmiany stóp procentowych i innych istotnych parametrów w polityce gospodarczej) sugerowała, że w minionym kwartale wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, będzie rósł średnio w tempie 10,3 proc. rok do roku, a w czwartym kwartale w tempie 7,8 proc. Dziś wiadomo, że dezinflacja postępuje szybciej. W trzecim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12690

Wydanie: 12690

Spis treści
Zamów abonament