Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za dużo politycznej ostrożności

04 października 2023 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski

Sporo zrozumienia, zwłaszcza w sprawie uwarunkowań politycznych, zebrał od naszych ekspertów program Koalicji Obywatelskiej. Jednak w kilku kwestiach woleliby więcej odwagi.

– Rozumiem polityczne uwarunkowania wielu odpowiedzi, merytoryczne mniej – mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka z Uniwersytetu Warszawskiego.

– To program nieco kunktatorski. KO stara się uniknąć kontrowersji. Nie ma tu twardych deklaracji w drażliwych kwestiach. Wyborcy Koalicji są bardziej odważni niż to, co sama KO prezentuje w kwestionariuszu – ocenia Marcin Zieliński, prezes i główny ekonomista Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Wydatki i prywatyzacja

Mnóstwo komentarzy naszych ekspertów budzą odpowiedzi KO na pytania o wydatki socjalne, wiek emerytalny i prywatyzację. – Mamy tu utrzymanie wydatków socjalnych, brak podniesienia wieku emerytalnego i to, co mocno rzuca się w oczy, czyli brak prywatyzacji. KO mówi: odpolitycznienie „tak”, prywatyzacja „nie”. Ale to prywatyzacja jest najlepszym gwarantem odpolitycznienia – przekonuje Marcin Zieliński.

–...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12690

Wydanie: 12690

Spis treści
Zamów abonament