Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mieszkania idą jak woda. Tani kredyt wywołał gorączkę na rynku

04 października 2023 | Raporty RZ | Aneta Gawrońska

NIERUCHOMOŚCI | Podaż lokali nie nadąża za popytem. Ceny rosną nawet w dwucyfrowym tempie

Rynek mieszkań jest rozgrzany do czerwoności. – Polacy masowo ruszyli na zakupy, które odkładali ponad rok z powodu wysokiej inflacji, wysokich stóp procentowych i trudności z uzyskaniem kredytu – twierdzi Kuba Karliński, założyciel i członek zarządu firmy Magmillon.

Gorączkę wywołał uruchomiony w lipcu program „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. – Wyraźny wzrost liczby podpisanych umów deweloperskich, do niemal 5,5 tys. miesięcznie (według Otodom), odnotowano już w czerwcu, jeszcze przed wejściem w życie programu – zaznacza Kuba Karliński. – W lipcu i sierpniu liczba umów nieznacznie przekroczyła 5,5 tys. miesięcznie.

Błyskawiczne zakupy

Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, także nie ma wątpliwości, że rynek mieszkań został zdominowany przez program dopłat. – W ciągu zaledwie trzech miesięcy złożono aż 50 tys. wniosków o tani kredyt – mówi Jarosław Jędrzyński.

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” to niejedyny sprawca ożywienia. Na kumulację czynników pobudzających popyt wskazuje Agnieszka Mikulska, ekspertka rynku mieszkaniowego w CBRE. Jej zdaniem jest to także zmiana rekomendacji S, zwiększająca zdolność kredytową klientów, oraz wrześniowa obniżka stóp procentowych.

– Mamy realizację odroczonych zakupów, mamy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12690

Wydanie: 12690

Spis treści
Zamów abonament