Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany w dokumentach dotyczące zamówień

04 października 2023 | Administracja i samorząd | Monika Adamczak

Zmiany przepisów (choć częściowo konieczne) nie będą sprzyjać ujednoliceniu regulacji i odformalizowaniu procesu składania ofert przez wykonawców.

Od 22 września obowiązuje rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z 3 sierpnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy (DzU z 2023 r. poz. 1824).

Rozporządzenie zmieniające znajdzie zastosowanie do postępowań wszczętych od 22 września br., natomiast do postępowań wszczętych i niezakończonych przed tym dniem stosować należy przepisy dotychczasowe.

Środki dowodowe

Zasadnicze zmiany tej noweli dotyczą składania podmiotowych środków dowodowych przez wykonawców posiadających miejsce zamieszkania lub siedzibę poza granicami RP, jak również składania podmiotowych środków dowodowych w postępowaniach dotyczących obronności i bezpieczeństwa.

Pierwsza zmiana dotyczy treści § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, który otrzymuje następujące brzmienie: „Jeżeli wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, zamiast:

1) informacji z Krajowego Rejestru Karnego, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 – składa informację z odpowiedniego rejestru, takiego jak rejestr sądowy, albo, w przypadku braku takiego rejestru, inny równoważny dokument wydany przez właściwy organ sądowy lub administracyjny kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania lub miejsce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12690

Wydanie: 12690

Spis treści
Zamów abonament