Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Otrzymanie wypowiedzenia może być przyczyną wypadku przy pracy

12 października 2023 | Kadry i Płace | Ryszard Sadlik

Samo wręczenie pracownikowi wypowiedzenia umowy pracę nie stanowi przyczyny zewnętrznej wypadku przy pracy. Chyba że nadzwyczajne okoliczności temu towarzyszące silnie spotęgowały u niego stres.

Warunkiem uznania danego zdarzenia za wypadek przy pracy jest ustalenie, że nastąpiło ono wskutek działania przyczyny zewnętrznej. Wynika to z definicji wypadku przy pracy zawartej w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 2189). Zgodnie z art. 3 ust. 1 tej ustawy za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą.

Zatem aby zdarzenie mogło zostać uznane za wypadek przy pracy, muszą zostać łącznie spełnione cztery warunki z art. 3 ust. 1 ustawy, tj.:

∑ nagłość zdarzenia,

∑ przyczyna zewnętrzna tego zdarzenia,

∑ wystąpienie urazu lub śmierci oraz

∑ związek zdarzenia z pracą.

Brak jest ustawowej definicji przyczyny zewnętrznej wypadku.

Przyczyna zewnętrzna

Powszechnie przyjmuje się jednak, że zewnętrzną przyczyną wypadku przy pracy może być każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego pracownika, mogący wywołać szkodliwe skutki, w tym także doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia chorego pracownika. Mogą to być np. urazy powstałe wskutek działania maszyn, pojazdów czy innych osób.

Przyczyną zewnętrzną jest również nadmierny wysiłek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12697

Wydanie: 12697

Spis treści

Reklama

Zamów abonament