Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Własny prąd na własne potrzeby

12 października 2023 | Energia i beznes | rp.pl

Zaspokojenie bieżących potrzeb energetycznych własnego gospodarstwa domowego z różnych źródeł, które samemu się posiada – można to osiągnąć na przykład przy pomocy odnawialnych źródeł energii (OZE).

Sytuacja na rynku energetycznym zaczęła się pogarszać już w 2021 roku w efekcie trwającej od wielu miesięcy pandemii. Swoje zrobiła też wojna w Ukrainie, która zaczęła się w lutym 2022 roku. Wówczas problemy energetyczne państw europejskich przerodziły się w prawdziwy globalny kryzys energetyczny.

To spowodowało, że ceny prądu osiągnęły swoje najwyższe wartości, dodatkowo pojawiły się niedobory paliw, a gospodarki wielu państw europejskich wyraźnie zwolniły.

Mieć stabilne źródła prądu

W obliczu kryzysu Europa zaczęła pospiesznie zabiegać o import gazu od innych producentów niż Rosja. Niektóre państwa wznowiły wykorzystanie węgla do produkcji energii. Pojawiły się wytyczne i wskazówki dotyczące oszczędzania energii, takie jak obniżenie temperatury w domach i budynkach użyteczności publicznej, zapobieganie stratom ciepła czy wymiana żarówek na energooszczędne.

Dlatego też ważne były poszukiwania innych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12697

Wydanie: 12697

Spis treści

Reklama

Zamów abonament