Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łamanie zasad współżycia społecznego może uzasadniać nawet dyscyplinarkę

12 października 2023 | Kadry i Płace | Marcin Stanecki

Pracownik ma obowiązek stosować się do norm moralnych, obyczajowych, etycznych i zwyczajów obowiązujących w zakładzie pracy. I to nie tylko w miejscu świadczenia obowiązków, ale również w delegacji.

∑ W kodeksie pracy jest mowa o  zasadach współżycia społecznego, zarówno w kontekście obowiązków pracowniczych, jak i pracodawcy. Proszę o wyjaśnienie, kiedy te zasady mają zastosowanie i czy rzeczywiście ważne jest ich stosowanie oraz czy nieprzestrzeganie zasad współżycia społecznego może być uzasadnioną podstawą do rozwiązania umowy o pracę? – pyta czytelnik.

Niewątpliwie obowiązkiem pracownika, zapisanym w kodeksie pracy, jest wykonywanie pracy sumiennie i starannie oraz stosowanie się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Ponadto jego obowiązkiem jest przestrzeganie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

Społecznie akceptowalne

Klauzula zasad współżycia społecznego odwołuje się do społecznie akceptowanych norm moralnych, które regulują postępowanie w stosunkach między ludźmi, wyrażają wartości powszechnie uznane w społeczeństwie, stanowiące składnik kultury europejskiej, takie jak uczciwość, sprawiedliwość społeczna, dobre obyczaje.

Ujmując więc rzecz ogólnie można przyjąć, że przez zasady współżycia społecznego należy rozumieć podstawowe zasady etycznego i uczciwego postępowania. „W praktyce można zatem odwoływać się do takich znanych pojęć jak: zasady słuszności, zasady uczciwego obrotu, zasady uczciwości czy lojalności”...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12697

Wydanie: 12697

Spis treści

Reklama

Zamów abonament