Korzystanie z praw pracowniczych nie może być przyczyną zwolnienia
Zabronione jest rozwiązanie umowy o pracę z powodu złożenia przez pracownika wniosku o wprowadzenie elastycznej organizacji pracy. Ta zasada obowiązuje niezależnie od tego, czy pracodawca zaakceptował ten wniosek.
U podstaw każdej decyzji o zakończeniu współpracy leżą jakieś powody. Wśród nich nie może jednak znaleźć się wyrażenie przez podwładnego chęci skorzystania z uprawnień przewidzianych w art. 1881 kodeksu pracy. W ostatnim artykule z cyklu o elastycznej organizacji pracy wyjaśnimy, jakie jest znaczenie praktyczne tej zasady.
Zachęta do korzystania z praw
Zamiarem ustawodawcy było ustanowienie swoistej ochrony osób składających wniosek o zastosowanie elastycznej organizacji pracy. Chodziło o zagwarantowanie im poczucia bezpieczeństwa, żeby nie obawiali się prosić o zwiększenie elastyczności pracy. Dlatego w art. 1881 § 7 k.p. wprowadzono zasadę, że wniosek zatrudnionego nie może stanowić przyczyny:
∑ wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia przez pracodawcę, albo
∑ prowadzenia przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia.
Pojawia się jednak pytanie, na ile ta regulacja w praktyce modyfikuje obowiązujące już wcześniej zasady.
Zakaz rozwiązania umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta