Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydanie dalszego tytułu wykonawczego dla następcy prawnego wierzyciela nie takie proste

12 października 2023 | Kadry i Płace | Monika Kulig

Następca prawny wierzyciela najpierw musi zadbać o dysponowanie tytułem podstawowym poprzez postępowanie klauzulowe. Dopiero wtedy otwiera mu się droga do występowania o dalszy tytuł wykonawczy.

25 maja 2023 r. Sąd Najwyższy wydał uchwałę w składzie trzech sędziów w przedmiocie możliwości uzyskania dalszego tytułu wykonawczego dla następcy prawnego wierzyciela (sygn. akt III CZP 151/22). Po zmianach kodeksu postępowania cywilnego dokonanych nowelizacją z 4 lipca 2019 r. powstało bowiem pytanie, czy dopuszczalne jest wydanie w postępowaniu dalszego tytułu wykonawczego następcy prawnemu wierzyciela wskazanego w tytule wykonawczym, a w razie odpowiedzi twierdzącej – czy przejście uprawnienia na rzecz nowego wierzyciela może zostać w takiej sytuacji wykazane wyłącznie dokumentami, tj. dokumentem urzędowym lub dokumentem prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym?

Legitymacja do złożenia wniosku

Sprawa dotyczyła fundacji, która została następcą prawnym co do części wierzytelności przysługującej pierwotnej wierzycielce – Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej. Fundacja wniosła przeciwko dłużnikowi sprawę o wydanie drugiego tytułu wykonawczego w trybie art. 793 k.p.c., powołując się na nakaz zapłaty wydany przeciwko niemu przez Sąd Rejonowy Lublin – Zachód w Lublinie. Rozpoznający wniosek referendarz sądowy oddalił go, twierdząc, że aktualna wierzycielka (powołująca się na status...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12697

Wydanie: 12697

Spis treści

Reklama

Zamów abonament