Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe orzeczenie o niepełnosprawności uzasadnia powtórkę badań

12 października 2023 | Kadry i Płace | Joanna Kalinowska

Wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności może oznaczać utratę aktualności badań medycyny pracy. W tej sytuacji pracownika należy skierować na nowe badania.

Jednoznaczne stanowisko w kwestii obowiązku wysłania na nowe badania medycy pracy pracownika, który otrzymał nowe orzeczenie o niepełnosprawności, wyraża tylko Ministerstwo Zdrowia. Resort pracy i Główny Inspektorat Pracy wskazują, że to do pracodawcy należy analiza i decyzja, czy ta sytuacja wymaga ponownych badań.

Rozbieżne stanowiska

Wątpliwości pracodawców dotyczące konieczności wysłania pracownika w tej sytuacji na badania do lekarza medycyny pracy, mimo że termin, na jaki zostało wydane mu zaświadczenie dopuszczające do pracy na danym stanowisku, nie upłynął, zgłosił do Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej senator Andrzej Kobiak.

Resort zdrowia nie miał wątpliwości, że taki obowiązek istnieje. Natomiast Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazało, że pracodawca może to zrobić, ale takiego obowiązku nie ma. Z uwagi na odmienne stanowiska resortów senator po raz kolejny poprosił ministerstwa o odpowiedzi w tej sprawie.

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, podtrzymał stanowisko resortu.

– Kolejna informacja o orzeczonej niepełnosprawności powinna stanowić dla pracodawcy sygnał stanu zdrowia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12697

Wydanie: 12697

Spis treści

Reklama

Zamów abonament