Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piąty bieg w morskiej energetyce wiatrowej

12 października 2023 | Ekonomia i rynek | rp.pl
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Wartość pierwszej fazy inwestycji w energetykę wiatrową na polskim morzu szacujemy na około 70 miliardów złotych. To może być ogromny zastrzyk dla gospodarki – mówi Piotr Czopek, dyr. ds. regulacji, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

21–22 listopada PSEW organizuje konferencję poświęconą offshore, czyli turbinom wiatrowym na morzu, pod hasłem „Piąty bieg dla offshore w Polsce”. Czy rzeczywiście morska energetyka wiatrowa wrzuciła w Polsce piąty bieg?

Tak. Trzeba to definiować w ten sposób, gdyż w najbliższym czasie wreszcie zaczniemy budować morskie farmy wiatrowe. Trwało to długo, od wydania pierwszych pozwoleń minęło kilkanaście lat, potem pojawiły się regulacje i teraz właśnie wchodzimy w to, co jest najważniejsze – fizyczną budowę morskich farm wiatrowych.

Jeżeli teraz zaczyna się realny ruch inwestycyjny, to kiedy ruszą wiatraki na Bałtyku?

2025–2026 rok to jest ten czas, kiedy powinna popłynąć energia z pierwszych morskich farm wiatrowych. Być może ten termin wydaje się odległy, ale w perspektywie całego procesu dotyczącego tych projektów to już naprawdę blisko.

Czy przy wrzucaniu tego piątego biegu nie ma jakichś...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12697

Wydanie: 12697

Spis treści

Reklama

Zamów abonament