Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PiS to ukryty polexit

12 października 2023 | Świat | Jędrzej Bielecki

Jeśli po wyborach partia rządząca utrzyma władzę, doprowadzi do sytuacji, w której Polacy uznają, że członkostwo w Unii się nie opłaca.

Mateusz Morawiecki może tylko marzyć o takim poparciu. Jak podaje najnowsze wydanie Eurobarometru, 57 proc. mieszkańców naszego kraju darzy zaufaniem instytucje Unii Europejskiej wobec 31 proc. w przypadku rządu i 29 proc. zdominowanego przez Zjednoczoną Prawicę Sejmu. 68 proc. chce rozwoju unijnej, wspólnej polityki zagranicznej, a 76 proc. – europejskiej polityki obronnej. Dla 81 proc. Unia jest oazą stabilności w coraz bardziej niebezpiecznym świecie.

Członek drugiej kategorii

Lata brutalnej, antyunijnej i antyniemieckiej propagandy powiązanych z PiS mediów zasadniczo nie osłabiły entuzjazmu Polaków do integracji. Wyjątkiem jest euro, którego chce tylko 44 proc. z nas (46 proc. jest przeciw), podczas gdy wśród krajów należących do unii walutowej 71 proc. opowiada się za utrzymaniem wspólnej waluty. Ale to dobrze znane zjawisko strachu przed nieznanym, które wcześniej było notowane w innych krajach Unii: gdyby w 1999 roku rozpisano w Niemczech referendum w sprawie porzucenia marki, euro nigdy by nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12697

Wydanie: 12697

Spis treści

Reklama

Zamów abonament