Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolna kwota w PIT powinna rosnąć

12 października 2023 | Prawo co dnia | Paweł Rochowicz

Jakie pomysły na podatki mają partie polityczne? W szczegółach okazuje się, że nie będzie radykalnego uproszczenia.

Wyborców na ogół interesuje nie tylko to, czy władze obiecają im jakieś świadczenia. Chcą wiedzieć też, ile z ich kieszeni wyciągną w postaci publicznych danin. Dlatego zadaliśmy pytania komitetom startującym w wyborach: 1) czy składki do ZUS powinny być dobrowolne? 2) czy i jak kwota wolna w PIT powinna być regularnie waloryzowana? 3) czy należy utrzymać tzw. minimalny CIT dla spółek wykazujących rentowność poniżej 2 proc.?

Odpowiedzi na te pytania udzieliły nam wszystkie komitety wyborcze poza Prawem i Sprawiedliwością (mimo ponawianych próśb). Rządząca partia ogłosiła wprawdzie swój ponad 300-stronicowy program wyborczy, ale w ogóle w nim nie wspomina o podatkach i składkach. Nawiązała tam jedynie do dokonań z ostatnich lat, np. wprowadzeniu tzw. małego ZUS dla drobnych przedsiębiorców i podniesieniu kwoty wolnej w PIT. PiS podkreśla też uszczelnianie systemu podatkowego, choć nie wspomina o wprowadzeniu od 2024 r. minimalnego CIT dla firm wykazujących stratę lub niski dochód.

ZUS raczej zostanie

Dobrowolność płacenia składek na ubezpieczenie społeczne jest hasłem Konfederacji. Jak twierdzi Michał Wawer z tej partii, dobrym przykładem zastosowania takiego rozwiązania jest gospodarka niemiecka. Tam składki przedsiębiorców są od dawna dobrowolne i nie spowodowało to żadnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12697

Wydanie: 12697

Spis treści

Reklama

Zamów abonament