Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szansa na spowolnienie kryzysu klimatycznego

12 października 2023 | Energia i beznes | rp.pl

ROZMOWA | Mikołaj Troczyński, specjalista ds. odnawialnych źródeł energii, Fundacja WWF Polska

Źródła odnawialne (OZE) dostarczają energię, korzystając z zasobów, które mogą się samorzutnie odnowić lub uzupełniać w niedługim czasie, nieprzekraczającym zwykle kilku lat. Najczęściej jako OZE wymienia się energię słoneczną zasilającą np. panele fotowoltaiczne oraz wiatr, z którego czerpią turbiny wiatrowe. Ale to nie wszystko.

Mikołaj Troczyński: Zgadza się. OZE to także energia geotermalna z głębi ziemi i ciepło pobierane z gruntu lub powietrza przez pompy ciepła. Jak źródło energii również można wykorzystać siły grawitacji powodujące przepływ wody w turbinach elektrowni wodnych, a także falowanie i pływy morskie. Odnawialna jest też bioenergia będąca energią słoneczną zmagazynowaną przez rośliny, jak np. biomasa, biopaliwa i biogaz, które jednocześnie są swego rodzaju magazynami energii. Te zasoby łączy to, że przy zrównoważonej gospodarce nie wyczerpią się przez wiele stuleci, w przeciwieństwie do zasobów nieodnawialnych, takich jak węgiel, ropa i gaz oraz uran do elektrowni jądrowych. Ważną cechą OZE jest to, że nie zwiększają w atmosferze zawartości dwutlenku węgla, który jest główną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12697

Wydanie: 12697

Spis treści

Reklama

Zamów abonament